M E D Y A X

Dijital Pazarlama

Pazartesi 5, 2021

Dijital Pazarlama

Çevrim İçi Olmuyoruz, Çevrim İçi Yaşıyoruz.


Dijital Dönüşüm

Aslında uzun zamandır bu dönüşümün içindeyiz. Pandemi ile bu dönüşümün farkındalığı arttı ve kullanıcı davranışları her işletme için gözardı edilemeyecek kadar önemli. İnternetin evrimi ve mobil cihazlarla değişen okunabilen ve analiz edilebilen kullanıcı davranışları stratejilerinizi belirlemede ve başarıya ulaşmanızdaki kilit nokta. 


Gelişen teknoloji ile beraber kullanıcı davranışlarının değişmesi şirketlerin iş modellerinde, organizasyon yapılarında ve pazarlama faaliyetlerinde her geçen gün yeni ihtiyaçlar doğuruyor. Teknolojik olarak gerçekleşen bu değişim sürecini “dijital dönüşüm” olarak adlandırabiliriz. Kullanıcıların satın alma, eğlenme ya da içerik okuma davranışlarının zaman içerisinde teknoloji yardımıyla kolaylaşması dijital dönüşümün yarattığı en önemli değişimlerden sadece birkaçı. Örneğin önceden müzik dinlemek için kaset ya da CD alırken, şimdi bir Spotify üyeliği ile Dünya’daki birçok müziğe ulaşabiliyoruz. Bu değişim hem girişimciler için yeni iş fırsatları doğuruyor hem de kullanıcılar için daha ekonomik ve daha kullanılabilir alanlar yaratıyor. Sadece online olduğumuz değil online yaşadığımız bir dünyada etrafımız dijital donanımlarla çevrili iken markaların bu teknolojiler üzerinden hedef kitlelerine ulaşması artık çok kolaylaştı. Dijital dünyada gezen hedef kitlenizle durmaksızın iletişime geçmek demek; aslında gezdikleri web sitelerinde, kullandıkları arama motorlarında, online olarak dinledikleri müziklerde ve izledikleri videolarda reklamınızı yaparak marka mesajını iletmek demektir. Bu demek oluyor ki artık markalar evimizde ve mobil cihazımızda. 7/24 şirketimizi anlatan reklamlarımız bizim için potansiyel müşterilerimize ulaşıyor.

Peki ya doğru kitleye ulaşıyor muyuz ? Gelin nelere dikkat etmemiz gerektiğine birlikte bakalım.

 

Dijital Pazarlama Stratejilerinizi Oluştururken;

 • İlk olarak amaçlarınızı belirleyin.
 • Rakip firma analizlerinizi ve pazar araştırmalarını yapın.
 • Ulaşmak istediğiniz hedef kitle araştırmasını yapın.
 • Kullanacağınız dijital pazarlama kanalları belirleyin.
 • Yıllık bütçe planlarınızı oluşturun ve yıl çeyreklerinde yatırım getirinizin hangi yöne eğimli olduğunu kontrol edin. Pozitif yönde bir yatırım getiriniz olduğunda dijitaldeki pazarlama kanallarınızı genişletebilir, negatif yönlü eğilimlerde hedef kitlenize ulaşan kampanya ve stratejilerinizi gözden geçirin.
 • Kampanyalarınız için farklı test araçları kullanın.

 

Amaçlarınızı Belirleyin

Öncelikli olarak dijital pazarlama çalışmaları yapmaya başlamadan önce amaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor. Şirket olarak dijital pazarlama çalışmalarıyla ne gibi hedefleri tutturmayı planlıyorsunuz? Bu amaçları bir listeye dönüştürmek ve kendinize kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemelisiniz. Bu amaçlar, internet sitesi trafiğini artırmak, marka bilinirliğini artırmak, yeni ürünlerinizi tanıtmak ya da yeni hedef kitlelere ulaşmak şeklinde değişiklik gösterebilir. Önemli olan, kendinize uygun amacı ya da amaçları belirleyerek kendinize bir yol haritası çıkartmaktır. Analizler yapın Dijital pazarlama da en temel unsur analizlerdir.

Analiz yaparken üzerinde durulması gereken konular:

 • Hedef kitleniz ve müşteri profiliniz
 • Ürünleriniz ve şirketiniz (Artı ve eksi yönleri)
 • Hedefleriniz (Amaçlarınızı gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğunuz çalışmalar)
 • Rakip firmaların çalışmaları
 • Pazarın durumu

 

Bu başlıklar üzerinde analizler ve araştırmalar yapmanız dijital pazarlama stratejinizi hazırlarken sizi birçok konuya hazır hale getirecektir. Doğru kanallar üzerine araştırmalar yaptığınızda kendinize nasıl bir strateji geliştirmeniz konusunda bazı fikirler edinmeye başlarsınız.

 

Hedef kitle araştırması

Bir önceki maddede belirttiğimiz gibi hedef kitle dijital pazarlamada önemli bir rol oynamaktadır. Hedef kitlenizi iyi bir şekilde belirlemeniz, onların demografik yapılarını çıkartmanız ve ilgi alanlarını belirlemeniz, onlara nasıl ulaşmanız gerektiği konusunda size fikir verecektir.

 

Kullanacağınız kanalları belirleyin

Dijital pazarlama yaparken hangi kanalları kullanacağınızı da detaylı bir şekilde belirlemeniz gerekir. Tüm kanalları kullanmanız ilk etapta hem bütçesel hem de iş gücü olarak mümkün olmayabilir. Bu sebeple de hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşacağınızı düşündüğünüz kanalları belirlemeniz gerekir.

Farklı kanallar üzerinden dijital pazarlama çalışmaları yapabilirsiniz. Ancak hangi kanalların size daha fazla fayda sağlayacağını belirleyip yola çıkmalısınız.

 

Bütçe planı oluşturun

Dijital pazarlamada bütçe yönetimi ve bütçe planı da bir hayli önemlidir. Farklı kanallar üzerinden bu çalışmaları yaparken elinizdeki bütçeyi iyi bir şekilde yönetmeniz ve kanallara göre bu bütçeyi dağıtmanız gerekir. Bazı kanallarınızın yatırım getirisi diğerlerine kıyasla daha iyi olacaktır; bu sebeple de bu kanallara daha fazla yatırım yapmanız gerekir. Dijital pazarlama stratejinizi oluştururken çalışma yapacağınız kanalları belirlemeniz ve dönemsel olarak herbir kanal için ne kadarlık bir bütçe ayıracağınızı belirlemeniz gerekir. Aksi takdirde plansız bir şekilde elinizdeki bütçeyi doğru kullanamayarak, yatırım getirisi alamayabilirsiniz.

 

Testler yapın

Dijital pazarlamada tek bir doğru strateji var demek yanlış olur. Herbir firmanın beklentisi ve ihtiyaçları farklı olacağı için uygulayacakları çalışmalar da değişiklik gösterir. Pazarlama çalışmalarınızı belli dönemlere ayırabilir; bu süreç içerisinde herbir kanal üzerinden nasıl bir geri dönüş aldığınızı inceleyebilir; reklamların performanslarını ölçümleyerek ilerleyen zamanlarda ne tür değişiklikler yapacağınızı görebilirsiniz. Belli dönemlerde size iyi sonuçlar getiren çalışmalar, kimi dönemlerde beklediğiniz yatırım getirisini sağlamayabilir. Bu sebeple de A/B testleriyle çalışmalarınızı kıyaslamalı ve sizin için en iyi performansı sağlayan çalışmaları bulmanız gerekir.

Başarı, global bir vizyon ve cesaretle
çalışmayı gerektiriyor.

Bize Ulaşın